Önéletrajz buktatók
Az álláskeresés tulajdonképpen nem más, mint egy értékesítési folyamat első marketing eszköze, ahol az eladni kívánt áru nem más, mint Ön. Számtalanszor előfordult már, hogy egy igazán jó szakember el sem jutott odáig, hogy képességeiről személyesen is számot adhasson, mert önéletrajza nem ütötte meg az elvárt minőséget. Az alábbiakban felsoroltunk néhány tipikus hibát, amit egy álláskereső hajlamos elkövetni önéletrajzában. Reméljük, ezzel segítünk Önnek, hogy sikeresen jusson túl az első szűrőn.
A leggyakoribb hibák....
- Archaikus formátum. Bármilyen furcsán is hangzik, az önéletrajzok szerkezeti felépítésében, összeállításában is érvényesülnek bizonyos trendek - ami ideálisnak számított mondjuk tíz évvel ezelőtt, ma már erősen idejétmúltnak hathat. Először is, a Word önéletrajz-sablon használata, ami valamikor komoly megjelenést kölcsönzött egy önéletrajznak, mára legalábbis kiment a divatból; csakúgy, mint a 22-es betűméret, aminek igazából egy funkciója volt - kitölteni az oldalt. Hasonló változások figyelhetők meg a felépítésben. Nem praktikus már a tanulmányok felsorolásával kezdeni az önéletrajzot - hacsak nem egy frissen végzett pályakezdőről van szó, akinek munkahelyi tapasztalata még értelemszerűen limitált. Sokkal fontosabb egy rövid, ám annál hatásosabb összefoglalás az eddig ellátott feladatokról, elért eredményekről, kiegészítve egy-két mondattal az elképzelt ideális pozícióra vonatkozólag.
- Színes papír, kis virág a bal felső sarokban. Az ilyen elemek az észrevételt garantálják ugyan, de a papírkosár elkerülését aligha. (Kivételt képeznek talán a reklámszakma kreatív területén tevékenykedők - náluk elképzelhető, hogy egy igazán fantáziadús ötlettel "feldobva" az önéletrajzukat előnybe kerülhetnek más pályázókkal szemben.) Lehetséges, hogy az anyagot olvasó HR vezető túl tud lépni az első sokkon, és a tartalomra koncentrálni, de a negatív felhang holtbiztosan megmarad.
- Információ dömping. Senki nem kíváncsi egy négyoldalas önéletrajzra, és így nem is fogja elolvasni azt. Ennek egyenes következménye, hogy az igazán értékes információk nem feltétlenül tűnnek ki az információhalmazból. Sokkal hatékonyabb egy 1-2 oldalas önéletrajz, kivéve, ha valaki igen specifikus, hosszabb magyarázatot igénylő szakismeretekkel rendelkezik, illetve ha magasabb, netán felsővezetői pozícióra pályázik.
- Túl sok pozíció - túl rövid ideig. Logikus, hogy egy potenciális munkaadó első ránézésre megijed egy olyan pályázótól, aki láthatóan egy munkahelyen sem "bírt ki" egy évnél többet, hiszen a cégek nagy többsége olyan embert keres, akire hosszú távon is építhet. Kérdés persze, hogy ha már egyszer úgy hozta az élet, hogy az ember (bármilyen okból is) valóban nem tud felmutatni több évet egy-egy helyen, milyen módon tudja úgy strukturálni az önéletrajzát, hogy ez ne legyen annyira szembeszökő. Először is, meg lehet próbálni elhagyni az éveket úgy, ahogy vannak. Ezen kívül, össze lehet állítani a szakmai tapasztalatokat funkcionális alapon, pl. Értékesítés, Marketing & PR, stb.
- Elírások, helyesírási hibák. Mindenképpen fordítson kiemelt figyelmet arra, hogy önéletrajzában ne legyen semmiféle elírás vagy helyesírási hiba. Ez első ránézésre egyértelműnek tűnhet ugyan, de a gyakorlat bizony azt mutatja, hogy (meglepően) sok pályázó nem törődik ezzel a kérdéssel. Egy ilyen hibát pedig a leendő munkaadó hajlamos a figyelmetlenség, sőt hanyagság jeleként értelmezni. Olvassa át többször is az önéletrajzát, majd kérjen meg másokat is erre – Ön, mivel tudja, miről szól a szöveg, esetleg kevésbé figyel oda a pontosságra, mint egy olyan valaki, aki először látja azt.
- Nős, két gyermek apja. Igen sok önéletrajzban találunk családi állapotra történő utalásokat, nemcsak a személyes adatokat tartalmazó részben, de adott esetben akár a szabadidő, hobbik, stb. címszó alatt is. A család fontossága természetesen tagadhatatlan, de nem feltétlenül kell ezt az önéletrajzban is hangsúlyozni. Hogy miért? Egyszerű - alkalmat adhat bizonyos hátrányos megkülönböztetésre. Hogyne, a család feltételez bizonyos felelősségteljesebb életszemléletet, és sok cég örül ennek. Tegyük fel azonban, hogy a pozíció, amire jelentkezik, sok utazással jár - egy családos embert lehet, hogy kevésbé tartanak alkalmasnak rá, mint egy kötöttségekkel nem rendelkező egyedülállót, még akkor is, ha az a családos ember (adott esetben Ön) szívesen vállalná azt. A családi állapotot ráér majd megvitatni egy személyes beszélgetés keretében a cég valamelyik vezetőjével.
- Eredmények helyett munkaköri leírás. Talán az egyik leggyakrabban elkövetett hiba. Az álláskeresők nagy többsége - ki tudja, talán szerénységből, de az is lehet, hogy a fogalmazási készség hiányából fakadóan - minden eddig általa betöltött pozícióhoz csakis és kizárólag a munkaköri feladatokat írja le, de egy szót sem "veszteget" az eredményekre, amiket elért. Gondoljon bele: az esetek túlnyomó részében - hacsak nem valami nagyon speciális munkakörre jelentkezik - nagy az esélye annak, hogy még több tucat, az Önéhez hasonló szakmai tapasztalattal rendelkező versenytársat kell legyőznie az áhított állás elnyeréséhez. Ehhez pedig igencsak fontos leírni, mitől és miben jobb Ön, mint a többiek.
- Elhelyezkednék IT, pénzügyi vagy marketing vonalon. Nem lesz ez egy kicsit sok? Nem lehetetlen, hogy Ön már valóban dolgozott e területek mindegyikén, és megfelelő tapasztalatokkal rendelkezik, de valószínűtlen, hogy a pozíció, melyre jelentkezik, megkívánja mindezeket az ismereteket. Nem elhanyagolandó veszélyforrás, ha az önéletrajzból hiányzik a megfelelő irányultság. Gondolja át, a megpályázott munkakörhöz milyen tudás is szükségeltetik leginkább, és próbálja meg önéletrajzát a valóban releváns elemek kiemelésével összeállítani. Egyáltalán nem baj, ha minden beküldött pályázatban más-más - persze nem teljesen különböző - önéletrajz szerepel.
Lehet, hogy Ön most elégedetten dől hátra, hiszen önéletrajza a fenti "betegségek" egyikében sem szenved. Ha így van, Ön megtette az első biztos lépést a megálmodott pozíció elnyerése felé, és nekünk nem marad más, mint sikert kívánni mindehhez. Ha azonban most lázas keresésbe kezd önéletrajza egy példánya után, vagy netán párhuzamosan olvasta azt ezzel a néhány tippel (esetleg néhány keresetlen szót mormogva a felfedezett hibák láttán), akkor máris elértük célunkat: közelebb juttatni Önt ahhoz az álláshoz, amire mindig is vágyott.
Kommentáld!